Novinky a akcie
Chcete užitočné tipy a informácie o našich akciách, či zľavách?

Zima a mráz. Aké kontaktné šošovky?

Zaujímavosti » Zima a mráz. Aké kontaktné šošovky?

V prvom rade – kontaktné šošovky majú oproti okuliarom jednu veľkú výhodu. V zime sa nezahmlievajú, čo ocení každý, kto nosí okuliare. Vojdete zo zimy do tepla...a nič nevidíte. Lyžujete, zadýchate sa, para vám zahmlí okuliare...a nič nevidíte.

Ak ste ešte neskúšali kontaktné šošovky, odporúčame vyskúšať jednodňové kontaktné šošovky. Ráno iba nasadíte a večer vyhodíte.

Ak už nosíte kontaktné šošovky, myslite na ich kvalitu. Mráz môže oči vysušovať a dráždiť.
Dobre viete, že v zime býva vzduch veľmi suchý, keď sa k tomu pridá ešte chlad a vietor, naše oči trpia. Suchosť očí môžete cítiť pri mrazivých dňoch, kedy teplota klesá pod 0 stupňov Celzia. Keď potom ešte vstúpite do miestnosti, kde ide klimatizácia naplno, pocit suchého oka sa len prehĺbi.

Pri prechode zo zimy do tepla a naopak sa nám videnie navyše môže zahmlievať. To platí pre oči bez šošoviek aj bez okuliarov. Pri nasadených kontaktných šošovkách sa to môže prejaviť nepohodlím, trením šošovky alebo pocitom cudzieho telieska v oku.
V takýchto prípadoch je ideálne použiť zvlhčujúce kvapky, ktoré by mali problém po chvíli vyriešiť. Doprajú očiam i šošovkám dostatočnú vlhkosť. Jednoznačne najobľúbenejšími sú u nás Systane Ultra očné kvapky, ktoré zvlhčením uľavia oku od pálenia a podráždenia. Nielenže zvlhčujú, zlepšujú používanie šošoviek, ale pomáhajú aj odstrániť nežiaduce čiastočky z oka.

Mnohé modely kontaktných šošoviek už majú v sebe zvlhčujúce zložky, ktoré sa zo šošovky postupne uvoľňujú a oko zvlhčujú v priebehu nosenia. Tie by ste mali uprednostniť najmä v zime. Na hory odporúčame napríklad DAILIES Aqua Comfort Plus (30 ks šošoviek). Sú určené na pohodlné nosenie najmä pri športoch, obsahujú špeciálny lubrikant, ktorý sa uvoľňuje žmurkaním a zaisťuje dostatočné zvlhčenie a trenie, takže ani pri mraze sa vám oči nevysušujú a nedráždia.

Pozor aj na príliš silné slnko, ktoré býva na lyžiarskych svahoch. Slnečný svit s UV žiarením je pre naše oči škodlivý, môže dokonca popáliť rohovku. Aj keď sa nám slnečné žiarenie zdá menej intenzívne, napriek tomu je jeho sila značná, pretože sa slnko odráža od snehu. K šošovkám si teda určite pribaľte aj slnečné okuliare (lyžiarske okuliare).
Niektoré modely kontaktných šošoviek majú zabudovaný UV filter. Ten chráni rohovku pred UV žiarením z lúčov, ktoré preniknú pod slnečné okuliare (za obrúčky alebo sa pod okuliare odrazia od nosa). Čo je ešte viac nebezpečné, je koncentrované žiarenie zamerané na najcitlivejšiu časť tela – rohovku.

 

Moješošovky.sk 2013 © Kontakt: info@mojesosovky.sk;