Novinky a akcie
Chcete užitočné tipy a informácie o našich akciách, či zľavách?

Z čoho sú vaše šošovky?

Zaujímavosti » Z čoho sú vaše šošovky?

Ak teda hľadáte vhodné kontaktné šošovky alebo chcete zmeniť model, odporúčame vyhľadať modernejšie silikón-hydrogélové materiály. 

Dnes sú mäkké kontaktné šošovky podľa materiálu rozdelené do dvoch skupín, ktoré sú diametrálne odlišné a je medzi nimi boj medzi obsahom vody a priepustnosťou pre kyslík.
Vedzte, že voda robí šošovkku jemnejšou a pohodlnejšou.
Nedostatok kyslíka je zasa v horších prípadoch príčinou vaskularizacie, nevratného prerastania červených cievok do rohovky.

Hydrogélové kontaktné šošovky
Väčšinou sú z tohto materiálu vyrobené staršie kontaktné šošovky. Hydrogél má schopnosť priťahovať a viazať na sebe vodu, je tzv. hydrofilný. Hydrogélové kontaktné šošovky tak majú veľmi dobrú povrchovú zmáčavosť, slzy sa rovnomerne roztierajú a vytvárajú pocit vlhkej a pohodlnej kontaktnej šošovky.
Voda tu tiež pôsobí ako prenášač kyslíka cez kontaktnú šošovku, a tým je tu bohužiaľ priepustnosť pre kyslík veľmi limitovaná. Oproti silikón-hydrogélom je priepustnosť veľmi nízka (hydrogély cca 20 až 50 Dk/t, silikón-hydrogély cca 100 až 175 Dk/t).
S vyšším obsahom vody klesá hodnota pružnosti, šošovka je jemnejšia a pružnejšia, ale zároveň aj krehkejšia a náchylnejšia k mechanickému poškodeniu. U vysoko hydratovaných materiálov je z rovnakých dôvodov nutné zvýšiť hrúbku šošovky (ktorá ešte viac obmedzuje priepustnosť kyslíku) pre zachovanie dostatočnej pevnosti. Iónogenný materiál hydrogélov je menej odolný proti usadzovaniu predovšetkým bielkovín na povrchu šošovky.

Silikón-hydrogélové kontaktné šošovky
Silikón je prirodzene vodoodpudivý (hydrofobný) materiál. Veľký problémom pre výrobcov bolo zviazanie hydrofobných silikónových častí s hydrofilnými hydrogélmi. Aby bola zaistená dostatočná povrchová zmáčavosť nutná k pohodlnému používaniu, urobí sa na výslednej šošovke povrchová úprava alebo sa využívajú vnútorné zvlhčovacie činidlá.
Celkový obsah vody v šošovke je nižší než u hydrogélov (u hydrogélov cca 55 až 75 %, u silikón-hydrogélov 25 až 50 %). Silikón významne zvyšuje priepustnosť materiálu pre kyslík. Silikón-hydrogély sú kvôli menšej zmáčavosti viac náchylné k usadzovaniu tukových usadenín.
Dnes už ale existujú silikón-hydrogély najnovšej generácie, ktoré dokážu prepojiť všetky skvelé vlastnosti oboch materiálov a šošovka má tak vysokú priepustnosť kyslíka i obsah vody.

Moješošovky.sk 2013 © Kontakt: info@mojesosovky.sk;