Novinky a akcie
Chcete užitočné tipy a informácie o našich akciách, či zľavách?

Vysoký krvný tlak škodí vašim očiam!

Zaujímavosti » Vysoký krvný tlak škodí vašim očiam!

Vedci i lekári už niekoľkokrát upozornili, že vysoký krvný tlak je najčastejším chronickým ochorením na celom svete a jednou z hlavných príčin srdcovocievnych ochorení, ktoré majú u nás na svedomí väčšinu prípadov úmrtí. Čo ste možno tušili, vysoký krvný tlak nepriaznivo vplýva aj na váš zrak. A to je dostatočný dôvod na to, aby ste s týmto ochorením začali bojovať, čo poviete?

Najčastejšou príčinou straty zraku je vekom podmienená degenerácia makuly, pri ktorej je zasiahnutá žltá škvrna – makula, ktorá je miestom najostrejšieho videnia. Z ďalších ochorení spomeňme zelený zákal alebo zmeny na sietnici, ktoré vznikajú pri cukrovke.

Znižovanie krvného tlaku
Očiam však škodí aj vysoký krvný tlak. Takže ak máte podozrenie na chronicky vysoký krvný tlak, rozhodne oslovte svojho očného lekára a nechajte si vyšetriť dostatočné prekrvenie očného pozadia. „Je to jediné miesto tela, kde sú malé artérie viditeľné a dajú sa priamo rozpoznať zúženiny ciev,“ píše sa v novej knihe Znižovanie krvného tlaku, ktorú vydalo NOXI. „Na základe stavu týchto artérií môže oftalmológ dospieť k záverom ohľadne situácie v mozgu.“
Ak je totiž krvný tlak zvýšený dlhodobo, trpia nielen veľké cievy, ale aj drobné cievky sietnice, pretože dochádza k ich sťahovaniu. V dôsledku toho je obmedzený aj prietok krvi, a tak aj prísun výživných látok. Dôsledkom takýchto ťažkostí môžu byť degeneratívne zmeny, ktoré môžu mať na svedomí zhoršenie videnia.

Zdravie v očiach
Čo je úžasné, vyšetrením očí sa dajú odhaliť aj ďalšie závažné ochorenia. Keďže na mnohých zmenách na sietnici, ktoré zhoršujú zrak, sa podpisujú ochorenia ako cukrovka či hypertenzia, mimoriadne dôležitá je práve dôsledná liečba vysokého tlaku. Ale aj cholesterolu či cukrovky.

Čo môžete pre seba urobiť?
Úplnou samozrejmosťou sú pravidelné preventívne prehliadky u očného lekára s kompletným vyšetrením, ktoré zahŕňa aj vyšetrenie očného pozadia. Raz ročne vám ich uhradí v rámci povinného zdravotného poistenia zdravotná poisťovňa.
Nezabúdajte sa zdravo stravovať s dostatočným prísunom zeleniny a rýb. Nefajčite, pohybujte sa a chráňte si oči pred UV žiarením kvalitnými slnečnými okuliarmi.

Foto: Noxi, womenshealthmag.com, psychologies.co.uk

Moješošovky.sk 2013 © Kontakt: info@mojesosovky.sk;