Novinky a akcie
Chcete užitočné tipy a informácie o našich akciách, či zľavách?

V lete buďte so šošovkami opatrní dvojnásobne!

Zaujímavosti » V lete buďte so šošovkami opatrní dvojnásobne!

„Kontaktné šošovky v spojení s vodou prinášajú značné riziko. Vo vodách prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne či akantaméby. Mikroorganizmus je vďaka kontaktnej šošovke v dlhodobom kontakte s povrchom oka. Chlamýdiové očné zápaly môžu vzniknúť aj týždne či mesiace po pobyty vo vode.
Vo vodách, riekach, jazerách či horských potokoch sú prítomné aj nebezpečné mikroorganizmy akantaméby. Spôsobujú závažný zápal rohovky spojený s krutými bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním a slzením. V kritických prípadoch môžu spôsobiť aj oslepnutie. Zdrojom akantaméb sú aj nádoby s roztokmi a puzdrá na kontaktné šošovky,"
upozorňuje očná lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková pre očnú kliniku Neovízia.

Nedávny prípad 23-ročnej študentky,
ktorá oslepla na ľavé oko práve kvôli akantamébe, hovorí za všetko.
Prečítajte si o ňom✏

Akantaméba je meňavka, ktorá sa vyskytuje v čistých vodách. Nakaziť sa ňou môžete rôznymi spôsobmi.
Nebezpečné je oplachovanie kontaktných šošoviek a puzdier obyčajnou vodou, ich skladovanie vo vode z kohútika, umývanie tváre s kontaktnými šošovkami alebo vyberanie kontaktných šošoviek mokrými prstami.
Tiež plávanie s kontaktnými šošovkami bez ochranných okuliarov (zdrojom nákazy je voda). Kontaminácia akantamébou môže vyvolať veľmi vážny amébový zápal rohovky.

Infekciu môžu rozšíriť aj mikrotraumy rohovky u nositeľov kontaktných šošoviek. Akantaméba vnikne medzi kontaktnú šošovku a okom, ktoré napadne. Napadnuté oko spočiatku svrbí, zošedne a prejavuje sa ako povrchová keratitída. Postupne sa na ňom začne vytvárať kruhovitý fliačik - infiltrát. U všetkých pacientov sa potom prejavuje silnou bolestivosťou, fotofóbiou, zvýšenou slzivosťou, opuchom viečok a zníženou ostrosťou videnia. Terapia je dlhodobá, trvá často mesiace až roky.
Americké výskumy preukázali, že u 70% chorých akantamébou sa vyskytoval zároveň Herpes simplex vírus.

Podľa španielskych mikrobiológov tvoria ľudia s kontaktnými šošovkami 85% všetkých prípadov zápalov rohovky, na ktoré pôsobia prvoky rodu Acanthamoeba. Väčšina roztokov na uchovávanie a čistenie kontaktných šošoviek totiž tieto meňavky neodstraňuje. Takmer stopercentnú čistotu optických pomôcok vám môžu zaručiť iba jednodňové jednorazové kontaktné šošovky. Tie sa ráno zo sterilného puzdra nasadia do oka a večer vyhodia.

Zdroj: očná klinika Neovízia

 

Moješošovky.sk 2013 © Kontakt: info@mojesosovky.sk;