Novinky a akcie
Chcete užitočné tipy a informácie o našich akciách, či zľavách?

Šošovky, ktoré vám dajú superzrak

Zaujímavosti » Šošovky, ktoré vám dajú superzrak

Predstavte si, že sa blížite k zastávke MHD a v diaľke už vidíte autobus. Je to váš spoj? Máte sa rozbehnúť, aby ste ho stihli? Nedokážete prečítať jeho číslo a už vôbec nie konečnú, kam smeruje a tak sa ozlomkrky rozbehnete...STOP. Teraz si predstavte, že máte nové teleskopické kontaktné šošovky. Žmurknete a priblížite si autobus. Žmurknete druhý raz a už vidíte, že to je 39-tka, tá ide do Mlynskej Doliny a tam vy nesmerujete. Pokojne kráčate k zastávke, odkiaľ o chvíľu vyštartuje autobus a keď vás míňa, spokojne si prečítate na tabuľke číslo 39.

Počuli ste už o teleskopických kontaktných šošovkách?
Vedci už na nich usilovne pracujú a skôr či neskôr budú bežnou realitou v každodennom živote. Spolu so špeciálnymi okuliarmi predstavujú nádej pre milióny ľudí, ktorých postihuje makulárna degenerácia – najčastejšia príčina slepoty u starších ľudí.

Tieto šošovky sú mierne väčšie a hrubšie než bežné kontaktné šošovky. Ich „superschopnosť“ pochádza z kruhu malých zrkadiel, ktoré sú v kruhu v strednej časti. Zrkadlá odrážajú svetlo a zväčšujú to, na čo sa pozeráte. Je to vlastne akoby ste sa pozerali cez ďalekohľad. Vyrábajú sa z presne vyrezaných kúskov plastu, hliníkových zrkadiel a polarizujúcich tenkých fólií. Držia pokope vďaka biologicky bezpečným lepidlám. Členovia tímu venovali veľa úsilia zvýšeniu ich vzdušnosti. Vyriešili to 0,1-milimetrovými „vetrákmi“.

Okuliare, ktoré k nim patria, ovládajú uhol, pod ktorým svetlo dopadá na šošovky. Keď filtre v okuliaroch pustia priame svetlo smerom k centrálnej časti šošovky, zrak nie je lepší, než obyčajne. Ak však svetlo dopadne na teleskopický kruh, šošovky priblížia objekt takmer 3-násobne. Žmurknutie pravým okom zrak zlepší, žmurknutie ľavým ho zas vráti do normálu.

Špičkové 1-dňové kontaktné šošovky DAILIES TOTAL 
30 ks so zľavou 10 EUR!

Šialené? Ani náhodou!
Človek však bežne žmurká tisíce ráz denne. To sa mi bude stále všetko približovať a vzďaľovať, uvažujete. Žiadne strachy. Senzory v ráme okuliarov vnímajú len žmurknutia jedným okom, ignorujú žmurkanie oboch očí naraz. Vynálezca šošoviek Eric Tremblay zo švajčiarskej Ecole Polytechnique Fédérale v Lausanne pre dailymail.co.uk povedal: „Domnievame sa, že tieto šošovky sú prísľubom pre slabozrakých a ľudí s vekom podmienenou makulárnou degeneráciou.“
Na teleskopických kontaktných šošovkách pracujú s Ericom viacerí kolegovia z krajiny syrov a čokolády + odborníci z USA.

Budú prvé svojho druhu a prinesú reálnu nádej na lepšie a silnejšie videnie. „Je mimoriadne dôležité dosiahnuť rovnováhu medzi funkčnosťou a sociálnymi nákladmi nosenia akéhokoľvek druhu objemnej zrakovej pomôcky. Existuje silná potreba čohosi integrovanejšieho, v tomto smere predstavujú príťažlivý smer práve teleskopické kontaktné šošovky,“ dodal Eric Tremblay.

V akej fáze sú tieto špeciálne šošovky? Vyvíjajú ich už niekoľko rokov a prvá verzia bola na svete v roku 2013. Odvtedy vylepšujú membrány šošoviek a vyvíjajú prídavné zariadenia. Chcú totiž ponúknuť viac možností, aby si každý mohol vybrať a cítil sa pohodlne aj dlhší čas.

Možno ste si už všimli, že na trhu sú zväčšujúce okuliare pre ľudí s vekom vyvolanou makulárnou degeneráciou. No ruku na srdce - vyzerajú obrovské, ťažkopádne a sú rušivé pri kontakte s okolím. Nesledujú ani očné pohyby, takže pri ich používaní treba polohovať oči a nakláňať hlavu. Tieto problémy vyriešia práve teleskopické kontaktné šošovky a okuliarov ovládaných žmurknutím.

Zdroj: sciencedaily.com, news.sky.com, dezeen.com, dailymail.co.uk

Moješošovky.sk 2013 © Kontakt: info@mojesosovky.sk;