Novinky a akcie
Chcete užitočné tipy a informácie o našich akciách, či zľavách?

Pozor na syndróm počítačového videnia

Zaujímavosti » Pozor na syndróm počítačového videnia

Možno ste o tom ešte nepočuli. CVS, čiže Computer Vision Syndrome a teda Syndróm počítačového videnia. Je to dočasný stav zraku, ktorý vzniká v dôsledku dlhodobého namáhania očí pri práci na počítači. Tiež tomu hovoríme syndróm unaveného oka, alebo opakovaného preťaženia. Už ste čosi také zažili? Alebo máte podobné pocity častejšie? Poradíme, na čo si dávať pozor a čo pomáha.

Ako spoznáte syndróm počítačového videnia?
Napríklad začervenanie očí, pálivý pocit, neurčité bolesti hlavy, šije a ramien. Tiež pociťujete rezanie pod viečkami, jemné krátkodobé zahmlievanie zraku, celková únava. Vravíte si – to sú celkom všeobecné symptómy, môžu sedieť aj na ďalšie ťažkosti. Napríklad suché oči z nového očného roztoku alebo z nových kontaktných šošoviek.
Ak ale sedávate často za počítačom, práve PC je príčinou. Niektoré štúdie uvádzajú, že týmto syndrómom trpí až 90% ľudí, ktorí sedia každý deň aspoň tri hodiny pred monitorom počítača. Očné svaly sa z nadmerného napätia unavia, k celkovým problémom prispieva aj nesprávne držanie tela.

 

Čo môže zrakové preťaženie spôsobiť?
Trvalé následky by to nemali mať, to sa nebojte. Teda ak to nepreháňate... Rozhodne vás môžu páliť oči, slziť, máte problémy so zaostrovaním alebo mávate dvojité videnie. S tým všetkým nastupujú bolesti hlavy a šije, ktoré často skončia po ukončení práce na počítači. Niektoré symptómy však pretrvávajú a treba im venovať pozornosť.

Objednajte si Zvlhčujúce očné kvapky SYSTANE ULTRA len za 8,70€

Ako predchádzať problémom?
Vedeli ste, že pri sledovaní obrazovky počítača klesá počet žmurknutí oka štyri až šesťkrát za minútu? Kvôli vertikálnemu pohľadu na monitor sa zväčšuje plocha odkrytého povrchu oka, čo spôsobuje zvýšené odparovanie slzného filmu. V dôsledku toho sa dostaví nepríjemný pocit suchosti v očiach.
Takže znie to možno čudne, ale sústreďte sa na mrkanie...a mrkajte vedome.
Dôležitá tiež je vzdialenosť očí od monitora - mala byť minimálne 60 až 80 centimetrov. Nezabúdajte ani na to, že oči musia mať správnu polohu. Neprospelo by im, ak by ste sa niekoľko hodín pozerali očami dole alebo vľavo, kde je monitor. Preto vždy majte počítač pred sebou.

Horný okraj obrazovky má byť vo výške očí alebo mierne nad očami. Obrazovka by mala byť vždy radšej väčšia a čo najplochšia (LCD), pričom jej ideálna veľkosť by mala byť "17" palcov.
Keď čítate text na obrazovke, očiam prospeje dostatočná veľkosť a farba písma - ideálna veľkosť písma je od 2,6 do 3,6 mm a tmavé znaky na svetlom pozadí. Neváhajte si teda zväčšiť písmo, alebo aspoň rozlíšenie obrazovky. Úplne jednoducho a rýchlo si zväčšíte internetovú stránku alebo wordovský dokument stlačením klávesy CTRL + kolieskom na myši dopredu.

Myslite aj na okolie pri práci s počítačom.
Nemyslíme teraz na kolegov, či rodinu:), ale prostredie, napríklad správne osvetlenie pracovného miesta. Tak sa odstránia odrazy z okolitých predmetov na obrazovku. Odporúča sa celkové osvetlenie 300 až 500 Luxov. Ak pri počítači pracujú starší ľudia, osvetlenie by malo byť až 1000 Luxov. Pokojne môžete použiť aj pracovné lampy.
Nábytok a steny v miestnosti, kde pracujete s počítačom, by mali byť z materiálov, ktoré obmedzujú odraz a odlesk. Odporúča sa matný povrch, farba svetlosivá, svetlozelená alebo svetlohnedá.
Dajte pozor aj na umiestnenie počítača. Nevhodný je počítač oproti oknu a chrbtom k oknu. Okno by malo byť so žalúziami na reguláciu prichádzajúceho svetla.

Moješošovky.sk 2013 © Kontakt: info@mojesosovky.sk;