Novinky a akcie
Chcete užitočné tipy a informácie o našich akciách, či zľavách?

Potraviny pre zdravé oči

Zaujímavosti » Potraviny pre zdravé oči

Existuje desať skupín potravín, ktoré majú dokázateľne pozitívny vplyv na kvalitu zraku. Tuniak, vajíčka, čučoriedky, kapusta alebo aj cesnak. Zahrňte tieto potraviny do vášho jedálnička a určite urobíte svojim očiam dobre. Prirodzene, neznamená to, že keď budete tieto potraviny jesť, nebude sa vám kaziť zrak a s radosťou odhodíte okuliare, či kontaktné šošovky. 


Začnime spomínanou mrkvou, najznámejšou „očnou potravinou“. Mrkva má vysoký obsah karoténov, z ktorých v tele vzniká vitamín A a ten chráni zrak pred šeroslepotou.

Vyzerá to čudne, ale „cholesterolový“ žĺtok naozaj pomáha zraku. Obsahuje totiž veľké množstvo luteínu, vo vajciach je aj lecitín, cysteín a ďalšie aminokyseliny a zlúčeniny s obsahom síry. Všetky tieto látky chránia zrak pred vznikom šedého zákalu.
Bohatá na síru je aj cibuľa, cesnak a kapary.

Ryby z chladných morí ako sardinky, treska, makrela alebo tuniak sú bohatým zdrojom mastnej kyseliny známej pod skratkou DHA. Tá podporuje správnu stavbu bunkových membrán. Konzumácia týchto rýb sa odporúča najmä pri suchých očiach, vekom podmienenej makulárnej degenerácii alebo pre zachovanie zdravého zraku.

Zelená listová zelenina ako špenát, či kapusta obsahuje prospešné látky luteín a zeaxantín. Tie chránia sietnicu oka pred poškodením, ktoré spôsobuje napríklad ultrafialové žiarenie.

Odporúčame tiež čučoriedky a hroznové víno, ktoré obsahujú antokyaníny zlepšujúce videnie za šera a v noci. S pitím vína by sa to samozrejme nemalo preháňať, ale vedci dokázali, že v malých dávkach má nielen pozitívne účinky na srdce, obehový systém, ale pomáha chrániť zrak pravdepodobne vďaka lepšej cirkulácii krvi v očných tkanivách.

Do skupiny „zraku prospešných“ potravín patria aj orechy a semená, olivový olej, sója, či pštrosie mäso. Rozhodne sa však nenechajte nalákať na rôzne tyčinky či nápoje, ktoré sľubujú „lepší zrak“ alebo „čistejšie videnie“. Je to len trik obchodníkov – radšej si pozorne prečítajte zloženie potraviny a zdravým sedliackym rozumom posúďte, či to naozaj môže byť pravda.

 

 

Moješošovky.sk 2013 © Kontakt: info@mojesosovky.sk;