Novinky a akcie
Chcete užitočné tipy a informácie o našich akciách, či zľavách?

Mýty o očiach. Ktoré sú pravdivé?

Zaujímavosti » Mýty o očiach. Ktoré sú pravdivé?

Určite sa zhodneme na tom, že zrak je pre nás najdôležitejším zmyslom, pretože vďaka nemu vnímame 80% informácií. Mnohí problémy so zrakom nemajú (ach, ako vám závidíme!), ďalší to riešia okuliarmi alebo pohodlnejšími šošovkami. Je len na vás, pre čo sa rozhodnete, no stále by malo platiť, že zrak máme len jeden a dávať si naň pozor. Ako je to teda v skutočnosti s niektorými najznámejšími mýtmi o očiach?

 

Pozeranie televízie kazí oči. MÝTUS
Rodičia stále opakujú svojim deťom, že ak budú sedieť blízko televízora, pokazia si oči. Nebojte sa, nič také im nehrozí. Takisto ani pri obrazovkách počítačov. Dlhým pozeraním na obrazovku sa oči nanajvýš unavia, ale zvýšenou očnou námahou si zrak nezhoršujeme. Deti navyše dokážu zaostriť oveľa lepšie ako dospelí a únava očí u nich aj pri pozeraní televízie nastupuje neskôr. Treba si však dať pozor, ak dieťa sleduje televíziu príliš zblízka – môže ísť o prvé príznaky krátkozrakosti.

Čítaním v šere si škodíme. MÝTUS
Ani toto nie je celkom pravda. Opäť platí, že pri čítaní v prítmí, v šere, pri nedostatočnom svetle si rýchlejšie unavíme zrak, môžeme mať pocit suchých očí, pália nás, ale ide len o dočasný efekt. Nedochádza k trvalému poškodeniu očí.

Očná gymnastika odstráni chyby zraku. MÝTUS
Možno ste už aj vy skúsili špeciálne očné cvičenia, ktorými vraj možno vylepšiť zrak aj o jednu-dve dioptrie. Áno, očná gymnastika môže pomôcť pri unavených očiach, napríklad, keď dlho pracujete s počítačom. Lekári dokonca odporúčajú pravidelné očné cvičenie, ideálne každý deň aspoň na pár minút. Ale očnou gymnastikou sa dioptrií nezbavíte. Údajne niektoré školy jogy dosiahli zlepšenie dioptrickej chyby pri pravidelnom cvičení, ale išlo iba o dočasný efekt.

Rodičia s okuliarmi = dieťa s okuliarmi? PRAVDA
Nepotešíme vás, ale je to tak. Väčšina očných chýb vzniká na genetickom základe a oko sa nedá vytrénovať rôznymi cvikmi. Pri včasnom zachytení očných chýb sa však mnohé dajú úspešne liečiť a korigovať. Vedci dokázali, že deti krátkozrakých rodičov sú viac ako 6-krát náchylnejšie na krátkozrakosť ako deti rodičov, ktorí ňou netrpia. Krátkozrakosť je celosvetovo najčastejšou očnou chybou, trpí ňou až 30% ľudí na svete.

Vyskúšajte najobľúbenejšie jednodňové šošovky
Dailies All Day Comfort

Jedz mrkvu, budeš mať lepší zrak. MÝTUS
Ach jaj, toľko sme sa túto vetu napočúvali, však? Niektorí ľudia si dodnes myslia, že ak budú jesť dosť mrkvy, vôbec nebudú potrebovať okuliare. Uznávame, že betakarotén z mrkvye pomáha v tele tvorbe vitamínu A nutného pre zdravý zrak. Vitamín A vyživuje sietnicu a nepriamo tak prispieva ku kvalitnému vnímaniu zrakového vnemu. Podobnú službu nám však urobí aj listová zelenina či omega-3 mastné kyseliny v rybom oleji. Čiže ak máte dioptrickú chybu, môžete jesť mrkvu na kilá, nepomôže vám to.

Je normálne, že deti škúlia. MÝTUS
Mnoho rodičov je presvedčených, že ich dieťa zo škúlenia vyrastie...ale nie je to tak. Výskumy ukázali, že žiadne dieťa neškúli od narodenia, ale objavuje sa počas prvých dvoch mesiacov spolu s tým, ako sa vyvíja ich zrak. U novorodencov môže byť občasné škúlenie spôsobené nedostatočným vyvinutím očných svalov, ale ak má dieťa viac ako štyri mesiace a škúli, treba s ním zájsť k lekárovi. Neodkladajte to - čím skôr poruchu lekár odhalí, tým väčšia je nádej na jej úspešné odstránenie.

Kontaktná šošovka môže zapadnúť za oko. MÝTUS
Neobávajte sa, nie je to pravda, hoci niektorí ľudia radi týmto tvrdením strašia. Nie je možné, aby sa niečo podobné stalo. Tenká blana, ktorá pokrýva oko a je spojená s vnútornou stranou očného viečka, nedovolí šošovke skĺznuť z povrchu prednej časti oka.

Nosenie okuliarov kazí oči a zhoršuje zrak. MÝTUS
Odborníci dokázali, že oči používaním okuliarov nezoslabnú. Každá chyba zraku má svoj vývoj a v podstate nie je veľmi čo precvičovať. Alebo posilňovať zrak, keď nosíte okuliare. Oční lekári odporúčajú pri všetkých refrakčných chybách nosiť okuliare. Len nie u všetkých sa píše plná hodnota dioptrií, pretože určitú prácu naozaj musíme prenechať aj dioptrickému aparátu oka, ktorý je na to uspôsobený. Človek s očnou chybou by mal počítať s tým, že starnutím sa bude uňho počet dioptrií meniť.

Po umelých sladidlách máme citlivejší zrak. PRAVDA
Možno je to prekvapujúce, ale je to pravda. Používanie umelých sladidiel, antikoncepcia, antibiotiká a lieky na zníženie krvného tlaku môžu spôsobiť precitlivenosť na svetlo. S tým súvisí aj ďalší mýtus...ktorý vlastne nie je mýtom, ale pravdou. Priamym pohľadom do slnka si môžete poškodiť zrak, konkrétne negatívnymi účinkami UV žiarenia. Aj keď slnko priamo neoslňuje a je čiastočne zakryté, neodporúča sa doň pozerať, pretože aj takýto pohľad je nebezpečný.

 

 

 

Moješošovky.sk 2013 © Kontakt: info@mojesosovky.sk;