Novinky a akcie
Chcete užitočné tipy a informácie o našich akciách, či zľavách?

Máte astigmatizmus? Otestujte sa doma

Zaujímavosti » Máte astigmatizmus? Otestujte sa doma

Máte pocit, že v poslednom čase vidíte rozmazane pri pohľade na blízke i vzdialené predmety? Môže to byť spôsobené astigmatizmom, ktorým trpí čoraz viac ľudí. Zjednodušene je to porucha zapríčinená rohovkou alebo šošovkou, ktoré boli natiahnuté do nepravidelného tvaru. Namiesto okrúhleho tvaru sú rohovky ľudí s astigmatizmom často podlhovasté. Spôsobí to refrakčnú chybu a deformuje svetlo vstupujúce do očí. V dôsledku toho sa obraz zdá rozmazaný.

Dospelí, ale aj deti s astigmatizmom môžu mať problémy pri čítaní textu alebo nedokážu vidieť jemné detaily objektov zblízka i zďaleka. U niekoho je astigmatizmus dedičný, u iného môže byť následkom očnej traumy. Existuje aj keratokonus, porucha spôsobujúca, že vaša rohovka sa vyvíja do kužeľového tvaru. Tá prináša závažnejší astigmatizmus, ktorý si už môže vyžadovať špeciálne kontaktné šošovky alebo chirurgický zákrok, ale je aj zriedkavejší.

 

Otestujte sa
Či už je váš astigmatizmus mierny alebo závažnejší, vyžaduje si lekársku korekciu – špeciálne okuliare, alebo ešte lepšie torické kontaktné šošovky. V prvom rade váš však asi bude zaujímať, či naozaj trpíte astigmatizmom. Ideálne je zájsť za očným lekárom, ktorý to povie so stopercentnou istotou. Ak ale chcete hneď teraz vedieť, či pravdepodobne trpíte astigmatizmom, existuje pomerne účinný domáci test.

Postupujte nasledovne:
1. Ak nosíte okuliare alebo kontaktné šošovky, nasaďte si ich na oči.
2. Posaďte sa tak, aby boli vaše oči vzdialené od monitora cca 35 cm.
3. Zakryte si rukou jedno oko a zadívajte sa na obrázok.
4. Skontrolujte, ako jednotlivé čiary na obrázku vidíte (či sú všetky rovnako tmavé a ostré).
5. Rovnaký postup zopakujte aj pri druhom oku.

 

Čo ste videli? Ak sa vám všetky čiary javili ostré a rovnomerne tmavé, je všetko v poriadku a astigmatizmus pravdepodobne nemáte. Ak sa vám však niektoré čiary ukazovali ostro a tmavo a iné mierne rozmazane či svetlejšie, je možné, že astigmatizmus máte. Nech už je výsledok akýkoľvek, rozhodne navštívte svojho očného lekára, ktorý diagnózu potvrdí alebo zamietne.

 

Mám astigmatizmus. Čo ďalej?
Aby ste zaistili účinnú korekciu astigmatizmu kontaktnými šošovkami, vyberajte si torické kontaktné šošovky. Je to v podstate obdoba multifokálnych skiel v okuliaroch, aj keď multifokálne kontaktné šošovky fungujú na trochu odlišnom princípe. V blízkej budúcnosti sa predpovedá tomuto typu šošoviek veľmi veľký nárast nositeľov vzhľadom na to, že ľudia, ktorí začali nosiť šošovky pred desiatimi a viac rokmi, sa dostávajú do veku, kedy majú problém so svojimi jednoohniskovými šošovkami vidieť do blízka.

Aj preto išiel vývoj viacohniskových šošoviek radikálne dopredu a stále viac ľudí využíva tento typ kontaktných šošoviek bez akýchkoľvek problémov.
Medzi najlepšie typy multifokálnych šošoviek patria v súčasnosti
Air Optix pre Astigmatizmus (mesačné, 6ks) - teraz so zľavou 7€!
a
DAILIES AquaComfort Plus Toric (denné, 30ks) - teraz lacnejšie o 4€! 

 

Moješošovky.sk 2013 © Kontakt: info@mojesosovky.sk;