Novinky a akcie
Chcete užitočné tipy a informácie o našich akciách, či zľavách?

Kontaktné šošovky pre cukrovkárov

Zaujímavosti » Kontaktné šošovky pre cukrovkárov

Pacienti s cukrovkou si musia pravidelne monitorovať hladinu cukru v krvi a podľa Google si v súčasnosti stále musia každý deň testovať krv napichnutím prsta.

Kontaktné šošovky Google nadväzujú na výskum merania hladiny cukru v slzách, vysvetľuje server The Verge. Založené sú na miniatúrnom senzore glukózy a čipe zabezpečujúcom bezdrôtovú komunikáciu, ktoré sú obe vložené medzi dvomi mäkkými vrstvami tvoriacimi samotnú šošovku.
Hladinu cukru vedia zisťovať s maximálnou frekvenciou raz za sekundu. Ako je zabezpečované napájanie, akou technológiou a s akým dosahom šošovky komunikujú spoločnosť neinformovala, podľa fotografie sa však anténa nachádza po celom obvode šošovky.

Novartis už získal licencie pre použitie tejto technológie a v spolupráci Google sa tak pokúsi vyrobiť prvé šošovky, ktoré by sa dali predávať aj bežným ľuďom.
Šošovky už otestovali vo viacerých štandardných klinických testoch, v súčasnosti Google zvažuje aj pridanie LED svetiel, ktoré by nositeľa priamo vizuálne upozornili na nebezpečné hladiny cukru.
“Naša spoločnosť je ohľadom spolupráce s Novartis nadšená," povedal spoluzakladateľ Google, Sergey Brin. "Chceme využiť najnovšiu technológiu v miniaturizácii elektroniky, ktorá pomôže vylepšiť kvalitu života miliónom ľudí.”

Meranie hladiny cukru v krvi však nie je jediné, čo by Novartis spolu s Google chceli spraviť. Šošovku by neskôr chceli vložiť priamo do oka, pričom za pomoci zložitejších aplikácií by mali navrátiť schopnosť zaostriť očiam, pri ktorých to doteraz nebolo možné.
Cukor-merajúce šošovky sú tak o krok bližšie ku komercializácii.

Google celý projekt predstavil ešte v januári 2014, no rokovania s Novartisom i prípravy boli dlhšie ako sa čakalo. 

Moješošovky.sk 2013 © Kontakt: info@mojesosovky.sk;