Novinky a akcie
Chcete užitočné tipy a informácie o našich akciách, či zľavách?

Kontaktné šošovky a nočné videnie

Zaujímavosti » Kontaktné šošovky a nočné videnie

Často šoférujete v noci? Máte prácu, ktorú vykonávate neraz po tme a ste slabozrakí? Zdá sa, že na obzore je nová technológia umožňujúca integrovať nočné videnie do šošoviek.
Pre zlepšenie zraku máme dnes už viacero riešení, ako sú napríklad okuliare, šošovky alebo laserová operácia. V súčasnoti už je z čoho vyberať a do ponuky onedlho pribudnú aj šošovky umožňujúce nočné videnie. Určite vám napadlo hneď niekoľko výhod takejto novinky.

Ste na túre a nestihnete sa vrátiť za vidna? Nevadí, vyberiete z batohu šošovky a hneď máte prehľad okolo seba. Chcete pozorovať v noci zvieratá v lese? Áno, môžete. Alebo spomínaná práca vonku za tmy - s kontaktnými šošovkami na nočné videnie to bude hneď príjemnejšie a bezpečnejšie. Niektorým to možno pripomenie hollywoodske filmy, ale o pár rokov to môže byť realita. 

Tieto vymoženosti a možno aj niečo naviac bude možné vďaka výskumníkom z americkej univerzity v Michigane. Šošovky sú vytvorené z grafénu a dokážu zachytiť plné infračervené spektrum spolu s ultrafialovým svetlom. Grafén je pomenovanie jednoatómovej planárnej (2D) vrstvy tvorenej atómami uhlíka v hybridnom stave sp2 usporiadanými do pravidelných šesťuholníkov. Dĺžka väzieb medzi jednotlivými atómami je 0,142 nm. Je základnou štruktúrou grafitu, fullerénov a uhlíkových nanorúrok.

Technológia dovoľuje spraviť ultra tenký dizajn šošovky. Nie je teda problém technológiu osadiť na kontaktné šošovky, alebo ju integrovať do optiky telefónu a zachytávať tak fotky aj video v noci. Súčasná technológia pre nočné videnie potrebuje chladiace zariadenie na zabránenie zmäteniu detektorov ich vlastným vyžarovaním tepla. Grafénová technológia vie spraviť tú istú službu len s pár vrstvami hrubými zopár atómov.

Najúčinejšie technológie pre nočné videnie pracujú tak, že zachytia infračervenú časť svetelného spektra, čo je časť emitovaná ako teplo z objektov. Profesor Zhong z univerzity v Michigane si však myslí, že grafénové šošovky by mohli byť využité aj na viac, ako len na nočné videnie. Mohli by byť nápomocné v medicíne a umožniť doktorom monitorovať krvný obeh bez skenovania pacienta prístrojmi. Taktiež by sa dali použiť na skúmanie vrstiev farieb na historických budovách. Nie je to síce "röntgen", ale má k tomu dosť blízko.

Predchádzajúce pokusy na použitie grafénu týmto spôsobom trpeli necitlivosťou materiálov na časti svetelného spektra. Prielom nastal až vtedy, keď výskumníci umiestnili medzi dve vrstvy grafénu izolačnú vrstvu a spodnou vrstvov pustili elektrický prúd. Keď infračervené svetlo dopadne na hornú vrstvu grafénu uvoľnia sa elektróny. Je to v skutočnosti to, čo oko vidí. Tento proces je následne zosilnený pomocou elektrického prúdu a tak je vlastne nočné videnie možné. Táto technológia môže byť adaptovaná na rôzne materiály a zariadenia. Do uvedenia pre bežné používanie uplynie ešte nejaký ten rok, no už teraz sú výsledky sľubné.

Zdroj: independent.co.uk, wikipedia

Moješošovky.sk 2013 © Kontakt: info@mojesosovky.sk;