Novinky a akcie
Chcete užitočné tipy a informácie o našich akciách, či zľavách?

História kontaktných šošoviek

Zaujímavosti » História kontaktných šošoviek

Všetky vynálezy sa vyvíjali postupne, zdokonaľovali sa a inak to nebolo ani pri kontaktných šošovkách. Dnes ich považujeme za samozrejmosť a bežnú vec, no cesta k finálnej verzii bola dlhá.

Spomínali sme Da Vinciho, no myšlienku využiť sklené šošovky na zlepšenie zraku opísal ešte skôr v 13. storočí anglický mních a utečenec Roger Bacon. V tom čase niektorí ľudia v Benátkach a v Číne používali vypuklé okuliare pri práci s malými predmetmi.
Veľký prelom však urobil geniálny maliar Leonardo da Vinci v roku 1508. Načrtol hneď niekoľko druhov šošoviek, no svoje nápady už nedotiahol k realizácii. Neboli vtedy na to podmienky. Opäť sa raz ukázalo, že občas predbehneme svoju dobu...
Začiatkom 19. storočia zostrojil Thomas Young kvôli krátkozrakosti sklenené trubičky, ktoré naplnil vodou a prikladal si ich tesne k oku.

V tomto období sa tiež stretávame s jednou z najstarších nepretržite fungujúcich spoločnosti, spoločnosťou Bausch & Lomb. John Jacob Bausch, nemecký imigrant, si vtedy otvoril maličký obchod s optickými produktmi v Rochestri, v štáte New York, USA. Keď potreboval viac peňazí, aby mohol udržať svoj obchod, požičal si 60 dolárov od svojho dobrého priateľa Henryho Lomba. Bausch sľúbil, že ak mu pôjdu dobre obchody, Lomb sa stane jeho obchodným partnerom. Obchod rástol a obchodné partnerstvo medzi priateľmi bolo na svete.

V roku 1903 získala firma Bausch & Lomb patenty na mikroskopy, ďalekohľady a aj fotoaparáty založené na princípe reakcie oka na svetlo. Neskôr priniesla na trh množstvo inovácií, napríklad vyvinula aj šošovky použité vo fotoaparáte, ktorý priniesol prvé satelitné snímky z Mesiaca.
Medzi ich najobľúbenejšie šošovky patria PureVision 2HD 6ks či roztoky ReNu Multiplus.

Ale vráťme sa do roku 1888. Oftalmológ A. E. Fick vtedy zostrojil prvú podobu súčasnej kontaktnej šošovky, ktorá niesla názov "kontaktné okuliare". Boli vyrobené zo skla a ich autor ich dokázal nosiť v očiach počas dvoch hodín. Týmto sa potvrdila možnosť korekcie zraku kontaktnou šošovkou.
V nasledujúcich dekádach vyrobili lekári a vedeckí pracovníci veľa rôznych typov kontaktných šošoviek. Ich väčšiemu rozšíreniu však bránili používané materiály, ktoré neumožňovali ponechanie kontaktnej šošovky v oku dlhšiu dobu. Vtedy sa potvrdilo, že ďalší vývoj šošoviek je úplne závislý na materiáloch. Treba elasticitu, priepustnosť pre kyslík, odolnosť, ale tiež dokonalé výrobné spracovanie.
Napríklad v roku 1936 použil newyorský optik Wiliam Feinbloom po prvýkrát na výrobu šošovky plast. Sklo úplne nezavrhol, nechal ho, aby prekrylo rohovku, ale okraje šošovky boli plastové. Jeho kalifornský kolega potom vymyslel onedlho šošovku vyrobenú iba z plastového materiálu. Stále išlo však o veľmi tvrdé kontaktné šošovky. Ich nevýhodou bola malá priepustnosť vzduchu . Navyše zabraňovali látkovej premene rohovky.

A zanedlho nastupuje na scénu Československo. Otto Wichterle vedel, že oko potrebuje k normálnej funkcii čo najviac kyslíka, takže stavil na vodu – čím viac vody je v šošovke, tým viac kyslíka cez ňu prúdi. Preto sa niekoľko rokov pokúšal nájsť vhodnejší materiál ako je plast.
V roku 1953 objavil materiál, ktorý sa začal označovať ako HEMA. Spĺňal všetky predpoklady na výrobu kvalitných kontaktných šošoviek. O 10 rokov neskôr získal Wichterle patent na nový spôsob výroby kontaktných šošoviek - sústružených xerogelových kontaktných šošoviek.
Svoj vynález však nedotiahol do úspešného konca. Makromolekulárna chémia sa u nás v tých časoch ešte len rozvíjala. Bol to naozaj prevratný vynález, ale Československo vtedy predalo patent bez Wichterleho vedomia Američanom. Tí po objave nadšene skočili, začali vyrábať, a vo veľkom predávať tento skvelý vynález.

V roku 1971 Wichterleho patent kúpila spoločnosť Bausch & Lomb, čo bol významný medzník vo vývoji kontaktných šošoviek. Vďaka neustálemu vývoju, aplikácii najnovších technológií, spolupráci špičkových odborníkov a orientácie na konečného zákazníka sa Bausch & Lomb stala popredným svetovým výrobcom kontaktných šošoviek a prostriedkov starostlivosti o šošovky.
Všetky moderné kontaktné šošovky sú stále vyrábané z materiálov veľmi podobných pôvodnému materiálu profesora Wichterleho, ktorý zostáva neprekonaným a je základom pre výrobu kontaktných šošoviek špičkovej kvality.

 

Moješošovky.sk 2013 © Kontakt: info@mojesosovky.sk;