Novinky a akcie
Chcete užitočné tipy a informácie o našich akciách, či zľavách?

Bolia vás oči? Vyskúšajte tieto recepty! (1.časť)

Zaujímavosti » Bolia vás oči? Vyskúšajte tieto recepty! (1.časť)

Zapálené oči, jačmeň na oku, zelený zákal (glaukóm), šedý zákal (katarakta), preťažený zrak, upchaté slzné kanáliky...to je len pár ochorení a problémov, ktoré môžu postihnúť naše oči. A keďže ide o náš najdôležitejší zmysel, takmer vždy je to citeľné obmedzenie našej pohody a každodenného fungovania. Pripravili sme pre vás seriál, v ktorom vám chceme ponúknuť množstvo rád, tipov a receptov, ktoré rozhodne pomôžu vašim očiam.

Určite si dobre uvedomujete, čomu všetkému sú naše oči vystavené: skoro celý deň pozeráme na rôzne obrazovky a displeje (mobil, tablet, počítač, televízor...), k tomu pridajte prach, mrazivý vietor, nie práve najčistejšiu klimatizáciu, zlé osvetlenie... je toho dosť, však? Nečudo, že naše oči potrebujú niekedy radikálny oddych. Máme ich unavené, pália nás, slzia.

Máme recepty,
ako pomôžete svojím očiam pri rôznych ochoreniach a problémoch.

Terapeuti odporúčajú niekoľko účinných metód.
Akupresúra – existuje niekoľko kľúčových bodov na tvári, ktoré dodajú očiam úľavu. Palcom a ukazovákom jednej ruky masírujte koreň nosa pohybmi nahor a dolu. Palcami obidvoch rúk masírujte po obidvoch stranách chrbát nosa, ostatné prsty pritom spočívajú na čele. Ukazovákom masírujte miesto pod okom, tesne pod lícnou kosťou. 
Homeopatia – pripravte si do misky 4 kvapky tinktúry Euphrasia a 150 ml vlažnej vody. Potom si takouto zmesou vyplachujte oči. 
Naturopatia – skúste každý deň užívať vitamín A (7500 m.j.) a B2 (10 mg). 
Batesova metóda je základné zrakové cvičenie. Podľa mnohých odborníkov týmito cvičeniami minimálne zastavíte zhoršovanie zraku a rozhodne im doprajete uvoľnenie po namáhavom dni. 
Fytoterapia je založená na rôznych obkladoch.

Objednajte si zvlhčujúce očné kvapky Systane Ultra.
 

RECEPTY pre vaše oči.
Zelený zákal
: na glaukóm je dobrá Očianka Rostkovova...príznačný názov, však?:) Pomáha pri zápaloch spojiviek, jačmeni, poraneniach a aj pri liečbe zeleného zákalu. Odvar môžeme použiť na obklad alebo výplach. No aj si uvariť čaj a jeho pitím posilniť obranyschopnosť očí.
RECEPT: Dve vrchovaté lyžičky bylinky dáme do 1/4 litra studenej vody a uvedieme do varu. Necháme dve minúty lúhovať a precedíme cez filtračný papier. Odvar použijeme na výplach či obklady. Užívame vnútorne 2-3-krát denne po šálke.

Posilnenie zraku je veľmi dôležité a tu odporúčame špeciálny čaj, ktorý pri pravidelnom pití naozaj posilňuje oči, pomáha pri liečbe zeleného zákalu a pri iných problémoch s očami.
RECEPT: Zožeňte si rovnaký diel vňate žihľavy (najlepšie mladých výhonkov), vňate zlatobyle obyčajnej, veroniky lekárskej, prasličky a kvetu nechtíka. Polievkovú lyžicu bylinnej zmesi zalejeme 1/4 litrom vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Scedené pijeme 2-3-krát denne za šálku pred jedlom.

Vedeli ste, že petržlen upokojí aj prečistí? Odvar z petržlenu skutočne upokojuje oči, mierni ťažkosti a čistí spojivky. Môžeme ho použiť aj na obklady.
RECEPT: Za hrsť dobre umytej petržlenovej vňate (ak nemáme čerstvú, môžeme použiť sušenú) zalejeme litrom vriacej vody a necháme niekoľko hodín lúhovať. Odvar precedíme, najlepšie cez papierový filter na kávu. Oči vyplachujeme tak, že naplnenú očnú vaničku (dostanete v lekárni) si priložíme v predklone k oku, pevne pritlačíme, hlavu zakloníme a otvoreným okom pohybujeme nabok. Výplach opakujeme niekoľkokrát denne, prípadne si do odvaru namočíme odličovacie tampóny a priložíme na viečka.

Zapálené oči sú naozaj nepríjemné a strpčia vám život. Vyskúšajte tieto dva recepty.
1) Bielok z vajíčka mierne rozšľahajte a rozotrite na kúsok tenkej látky. Obklad si prikladajte na oči. Takmer okamžite pocítite úľavu, oči prestanú páliť. Starým vyskúšaným prostriedkom je aj kúsok syra alebo kúsok surového teľacieho mäsa, ktoré zabalíte do tenkej látky a prikladáte na oči.
2) Protizápalovo tiež pôsobí šalvia a možno ju použiť vo forme výplachov alebo obkladov pri zapálených očných spojivkách či zapálených viečkach. Pomáha aj pri presilených očiach a tvorbe očných vrások.
RECEPT: Polievkovú lyžicu listov šalvie zalejeme 1/4 l vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Prefiltrujeme. Tampóny navlhčíme a priložíme na oči. Pri výplachu postupujeme ako v predošlých receptoch.

A ešte jeden bonusový recept. Možno vám najmä v týchto chladných a veterných dňoch slzia oči. Odporúčame bazalku. Výluh z tejto bylinky je vhodný na vyplachovanie očí pri nadmernom slzení.
RECEPT: Polievkovú lyžicu vňate bazalky zalejeme 1/4 litrom vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Postupujeme ako pri predchádzajúcom recepte.

 

Moješošovky.sk 2013 © Kontakt: info@mojesosovky.sk;