Novinky a akcie
Chcete užitočné tipy a informácie o našich akciách, či zľavách?

Aké kontaktné šošovky pre deti?

Zaujímavosti » Aké kontaktné šošovky pre deti?

Máte deti a zhoršuje sa im zrak? Určite vás v tom prípade zaujíma niekoľko závažných otázok. Môžu deti vôbec nosiť kontaktné šošovky? Ak áno, od koľkých rokov? Aké kontaktné šošovky mám deťom vybrať? Je tam rozdiel medzi deťmi a dospelými?

V prvom rade dobrá rada – so svojím dieťaťom určite navštívte očného lekára, ktorý najlepšie posúdi, či a aké kontaktné šošovky by malo nosiť. Tento článok ponúka inšpiráciu, upozornenia, rady.
Určite budete súhlasiť, že nosenie okuliarov v detskom a najmä tínedžerskom veku nie je med lízať. Dobrou správou je, že „neviditeľné“ kontaktné šošovky môže nosiť každý, aj deti. Pri rozhodovaní o nosení, či nenosení kontaktných šošoviek je dôležitý nielen vek dieťaťa, ale aj jeho schopnosť porozumieť významu hygieny a rizikám nedostatočnej starostlivosti o šošovky.

Od akého veku?
Zo skúseností aplikačných centier vyplýva, že už deti od 8 rokov sú schopné nosiť kontaktné šošovky a starať sa o ne samostatne.
Podľa prieskumu britských vedcov je až 90% detí vo veku medzi 8-11 rokom schopných vložiť si aj vybrať kontaktné šošovky samostatne, bez pomoci rodičov. Na druhej strane, polovica z nich dokáže zvládnuť aj iné úlohy s tým súvisiace, ako napr. čistenie kontaktných šošoviek.
Malá pomôcka: Ak musíte svojim deťom zakaždým niekoľkokrát pripomenúť, aby si urobili domáce úlohy alebo presvedčiť ich, aby si upratali izbu, potom veľmi starostlivo zvažujte, či sú pre ne kontaktné šošovky správnym riešením.

Potrebujú deti špeciálne kontaktné šošovky?
Nie, nepotrebujú. Možno viete, že detské oči potrebujú viac kyslíka ako oči dospelého, no fyziológia detskej a dospelej rohovky je veľmi podobná.
Predajcovia vnímajú dva trendy, čo sa týka výberu šošoviek pre deti. Uprednostňované sú jednodňové kontaktné šošovky a potom silikón-hydrogélové, ktoré sú výhodné z hľadiska priepustnosti kyslíka kontaktnou šošovkou k rohovke oka.
Väčšina detí chce nosiť kontaktné šošovky len občas, napríklad pri športe. Dobrým riešením sú preto práve jednodňové šošovky. V prípade, že by dieťa či teenager chcel nosiť šošovky dlhodobo (viac než 12 hodín), vhodnejšie sú spomínané silikón-hydrogélové šošovky.
Odporúčame napríklad PureVision 2 HD - mesačné kontaktné šošovky určené k bežnému i kontinuálnemu noseniu. Prednosťou týchto silikón-hydrogelových šošoviek 2 HD sú vylepšené dioptrické vlastnosti a sú jedny z najtenších kontaktných šošoviek.

A ešte jedna rada na záver.
Pri nosení šošoviek u detí dávajte pozor na:
Pocit unavených očí – kedy nastáva, ako sa prejavuje (začervenanie, slzenie).
Koľko hodín je pre dieťa v pohode – ako dlho po nasadení šošoviek je dieťa v pohode a kedy začína mať problém.
Nesťažuje sa dieťa na problém v škole – dovidieť na tabuľu, rozmazané videnie ap.?

Moješošovky.sk 2013 © Kontakt: info@mojesosovky.sk;